Okulary VR w smartfonach – 3D dla każdego?

Technologia wirtualnej rzeczywistości zatacza coraz szersze kręgi, a jednym z dowodów na taki stan rzeczy jest jej popularność wśród użytkowników smartfonów. Tak, technologia kojarząca się kiedyś wyłącznie z filmami science-fiction jest dziś coraz powszechniejszym dodatkiem do urządzeń, które posiadają właściwie wszyscy nastolatkowie.

Oczywiście okulary vr do smartfonów nie odtwarzają tak dobrego obrazu jak okulary do komputerów (choć wynika to raczej ze źródła obrazu – komputery to wciąż bardziej zaawansowana technologia, większa moc przerobowa itd.), ale z drugiej strony, i tak jest to technologicznie zaawansowany trójwymiar, sprawiający niemałą frajdę.

Niektórzy mogą spytać: po co komu okulary wirtualnej rzeczywistości do smartfona? Odpowiadając, wyobraźmy sobie, że jesteśmy w długiej, wielogodzinnej podróży. A teraz wyobraźmy sobie, że jesteśmy w tej samej podróży, jednak czas spędzamy na oglądaniu trójwymiarowych filmów i/lub na graniu w trójwymiarowe gry. Jest różnica? Oczywiście, że jest! Co też ciekawe: np. okulary vr samsung gear – http://opiniertvagd.pl/samsung-vr2-czy-ciagle-warto-kupic/ oferują swoim użytkownikom szereg rozwiązań dodatkowych, takich jak specjalne biblioteki z trójwymiarowymi materiałami, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia tę formę rozrywki. Największą jednak zaletą takich okularów do smartfonów jest cena (w przeciwieństwie do okularów komputerowych), wahająca się od 100 do mniej więcej 500 zł.

Pamiętajmy też, że technologia 3D jest technologią bardzo prężnie rozwijaną. W związku z tym – na przestrzeni kilku kolejnych lat – można spodziewać się szeregu nowoczesnych rozwiązań, które zostaną wprowadzone zarówno do okularów współdziałających ze smartfonami, jak i z komputerami (a może i sam ten podział zostanie zniwelowany?). W związku z tym wszystkie ograniczenia, przed którymi stoimy dziś my – jak np. ograniczona ilość gier VR – mogą nie istnieć za chociażby rok czy dwa. Warto więc śledzić nowinki ze świata wirtualnej rzeczywistości, zwłaszcza że zapowiedzi producentów są naprawdę obiecujące (ostatnio można było usłyszeć np. o planach wprowadzenia generatorów pobudzających zmysł węchu, aby rozrywkę w trójwymiarze uczynić jeszcze bardziej realną!).